Elfy

Nauczyciele wychowania przedszkolnego:

 • Ewa Bąk
 • Hanna Hoppel

Pedagog specjalny:

 • Karolina Tomaszewska

Pracownik obsługi:

 • Sylwia Staśczak

Rok szkolny 2017 / 2018

Marzec

Tematy kompleksowe:

 •  „Zwierzęta dalekie i bliskie”
 • „Ważna sprawa odpowiedzialność”
 • „Czy to już wiosna?”
 • „Radosna Wielkanoc”

W pierwszym tygodniu porozmawiamy o zwierzętach, utrwalimy nazwy zwierząt żyjących   w gospodarstwie i w ZOO. Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery z,Z . Omówimy i wykonamy „Kodeks Przyjaciela Zwierząt” .Będziemy wykonywać ćwiczenia  w zakresie dodawania –wprowadzenie znaku „+” . Podczas zabawy „Ciepło-zimno”-utrwalimy znajomość kierunków –lewa, prawa. Zapoznamy się z tekstem i melodią piosenki „Stary Donald” . W trakcie zabawy „Gdzie mieszkasz?” utrwalimy znajomość swojego adresu zamieszkania.

W drugim tygodniu  marca porozmawiamy o naszych obowiązkach i odpowiedzialnym wykonywaniu powierzonych zadań –w przedszkolu pełnienie funkcji dyżurnego. Będziemy odgrywać scenki „Zaraz, teraz nie mogę”. Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery „ g,G” . Podczas zabawy „Głoskowe pary” będziemy określać jaką głoskę słyszymy  na końcu wyrazu. Utrwalimy znajomość figur geometrycznych: koło, prostokąt, kwadrat, trójkąt. Będziemy wykonywać ćwiczenia w zakresie dodawania. W trakcie zabawy „Projektant”- utrwalimy znajomość pór roku- projektowanie odzieży.

W kolejnym tygodniu zastanowimy się czy już przyszła wiosna. Będziemy rozwiązywać zagadki słowne dotyczące zjawisk atmosferycznych: mgła, deszcz, śnieg, grad, wichura. Zapoznamy się z przyrządami meteorologicznymi.  Wysłuchamy wiersza „Wiosenne kwiaty” –zapoznamy się z nazwami kwiatów: przebiśnieg, krokus, tulipan, żonkil. Podczas oglądania ilustracji, albumów i zdjęć z ptakami-zwrócimy uwagę na ptaki chronione. Zapoznamy się  z tekstem i melodią piosenki „Maszeruje wiosna”- zabawa korowód taneczny. W trakcie zabawy „Literowe losy” utrwalimy znajomość liter.

W ostatnim tygodniu marca będziemy rozmawiać o przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych. Wysłuchamy opowiadania „Bajeczka wielkanocna”- podczas rozmowy opowiemy o przygotowaniach do świąt w naszym domu. Będziemy przeliczać pisanki    i  układać w koszyczkach według poleceń nauczyciela.  Nauczymy się piosenki „Wieziemy kogucika”. W trakcie zabawy „Zdania”- będziemy układać zdania z wyrazami: jajko, mazurek, pisanka, palemka, baranek

Luty

Tematy kompleksowe:

 • „Świat w książkach zapisany”
 • „Pomysły na ferie”
 • „Pomysły na ferie cz.II”
 • „Oblicza sztuki”

W pierwszym tygodniu lutego będziemy rozmawiać na temat„Jak powstaje książka?” Omówimy i wykonamy „Kodeks czytelnika”,  umiejscowimy go w „Kąciku czytelniczym” oraz zaprojektujemy  okładkę własnej   książki. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „Co by było,  gdyby…nie istniały na świecie bajki?”. Urządzimy w Sali „Minibibliotekę”  oraz będziemy odgrywać role bibliotekarza i wypożyczających. Zapoznamy się  z zapisem drukowanej i pisanej litery „S,s” oraz będziemy doskonalić umiejętności posługiwania się znakami matematycznymi:<, >, = .  We wtorek odbędzie się  w przedszkolu Balik w stylu „Eko” , na którym zaprezentujemy nasze stroje  oraz weźmiemy udział w zabawach  i pląsach  przy muzyce.

Drugi i trzeci  tydzień lutego – to czas ferii zimowych, który  spędzimy  na zabawach. Będziemy badać i opisywać właściwości wody. Odpowiemy na pytanie „Jaka jest woda?”.  Porozmawiamy  nt. konieczności oszczędzania wody. Będziemy  również badać właściwości mąki- jaka jest w smaku, dotyku, czy rozpuszcza się w wodzie, co dzieje się, gdy dodamy trochę wody?  Do zabaw dydaktycznych  wykorzystamy również cukierki, które będziemy przeliczać i segregować wg koloru papierków, wielkości i rodzaju.Odpowiemy na pytania „Skąd pochodzi wełna? ”i  „Co można zrobić z wełny?”. Będziemy bawić się również guzikami – omówimy  ich wygląd, będziemy je  segregować  ze względu na kolor, kształt  i ilość dziurek. Będziemy  układać „Guzikowe obrazki” oraz nadawać im tytuły.   Zabawimy się z butami. Porozmawiamy na  temat rodzajów butów, materiałów z jakich są zrobione  i czasu ich używania. Będziemy bawić się farbami- będziemy  mieszać  kolory i tworzyć nowe barwy. Będziemy uczestniczyć   w zabawach ruchowych przy muzyce oraz w spacerach i zabawach ruchowych  w ogrodzie przedszkolnym

W ostatnim tygodniu będziemy oglądać albumy z malarstwem o różnej tematyce i z różnych epok. Poznamy  słowa  „reprodukcja” i  „marynistyczny”. Będziemy oglądać albumy z rzeźbami oraz wykonamy  rzeźbę z plasteliny. Zorganizujemy gazetkę  tematyczną  „Architektura dawniej i dziś”. Będziemy oglądać zdjęcia oraz porównywać i omawiać  kształty  domów. Wykonamy w zespołach    projekty  domów  z klocków   oraz projekt własnej budowli.  Porozmawiamy nt . prawidłowego zachowania w teatrze. Wykonamy  sylwety   oraz zabawimy się  w naszym  „Magicznym teatrze cieni”. Zapoznamy się  z zapisem drukowanej i pisanej litery „W, w” oraz nauczymy się piosenki „Magiczne miejsce”. Podczas spacerów będziemy prowadzić obserwacje przyrodnicze nt. „Czy widać koniec zimy?” oraz wyszukiwać piękne  miejsca w naszej okolicy.

Styczeń

Tematy kompleksowe:

 • „Mierzymy czas”
 • „W poszukiwaniu mądrości”
 • „Zawsze pamiętam o Babci i Dziadku”
 • „Zdrowie jest najważniejsze”
 • „W drodze do sukcesu”

W pierwszym tygodniu stycznia będziemy rozmawiać nt. upływającego czasu i sposobu jego mierzenia. Zapoznamy się z różnego rodzaju zegarami i  kalendarzami. Utrwalimy sobie nazwy czterech pór roku i nazwy dni tygodnia. Zapoznamy się  z zapisem drukowanej i pisanej litery „C,c” oraz z cyfrą  „O”. Wykonamy pracę plastyczną „Zimowa noc” rysując pastelami olejnymi na ciemnym tle.

W drugim tygodniu wysłuchamy  baśni „Trzy świnki” oraz porozmawiamy nt. jej treści. Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie „Gdzie szukać mądrości ?”. Poznamy postaci wielkich odkrywców i ich wynalazki.  W toku zabaw dydaktycznych będziemy odgrywać scenki  sytuacyjne „Pani Sowa radzi”. Zapoznamy się  z zapisem drukowanej i pisanej litery „N,n” oraz z obrazem graficznym liczby 10.  Wykonamy pracę plastyczno-techniczną „Skarbonka” oraz ozdobimy ją wg własnego pomysłu.

Trzeci tydzień poświęcony będzie naszym kochanym Babciom i Dziadkom. Wysłuchamy utworów literackich zw. z tematem oraz porozmawiamy nt. „Jaką rolę odgrywa Babcia i Dziadek  w życiu każdego z nas?”. Zapoznamy się  z zabawkami, którymi bawili się dawniej  Dziadkowie oraz wykonamy  drzewo genealogiczne. Z okazji  Święta naszych Babć i Dziadków  przygotujemy dla nich   upominek oraz zaprosimy ich  na przygotowane przez nas przedstawienie. W toku zabaw dydaktycznych będziemy również  wykonywać ćwiczenia słownikowe,  rozwijające sprawność grafomotoryczną oraz porównywać ciężar  z wykorzystaniem  wagi szalkowej.

W kolejnym tygodniu będziemy  słuchać utworów literackich poświęconych zdrowemu odżywianiu. Wykonamy  mapę pojęciową „Zasady zdrowego stylu życia” oraz spróbujemy w zespołach ułożyć  zdrowe jadłospisy. Będziemy rozwiązywać  i tworzyć  zagadki słowne związanych z tematem „Zima”. Porozmawiamy o sportach i zimowych zabawach oraz przypomnimy sobie zasady zachowania bezpieczeństwa zimą. Wysłuchamy wiersz „Zęby” oraz utrwalimy sobie prawidłowy sposób  mycia zębów. Zapoznamy  z zapisem drukowanej i pisanej litery „P,p” oraz w  toku zabaw dydaktycznych będziemy porównywać liczebność  za pomocą znaków matematycznych <,>, = . Nauczymy się również piosenki  „Mróz, mróz” oraz zabawimy się  przy niej   wykorzystując  instrumenty  perkusyjne.

W ostatnim tygodniu wyjaśnimy  pojęcie „Pracowity jak mrówka” oraz wysłuchamy informacji  nt. życia  mrówek i pająków. Będziemy oglądać ilustracje zwierząt oraz  analizować budowę ich ciała i  wyszukiwać różnice. W toku zabawy dydaktycznej porozmawiamy o swoich mocnych stronach, a w „Kąciku ciekawej książki” wysłuchamy utworów literackich poświęconych ludzkim przywarom. Wysłuchamy  opowiadania „Żółw i zając” oraz porozmawiamy nt. „Jeśli nie spróbujesz, to się nie nauczysz”.  Zapoznamy się z postacią  Janka Meli, który jest przykładem wiary we własne siły. Podczas  zabawy   dydaktycznej  porozmawiamy  o   różnych formach  spędzania czasu i odpowiemy na pytanie: „Co to znaczy czas stracony i czas dobrze wykorzystany?”. Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery „R, r”. Z  poznanych liter będziemy  czytać wyrazy i zdania. Będziemy doskonalić percepcję wzrokową, określając  strony lewą  i prawą.   Nauczymy się  piosenki „A jak będę dorosła” oraz wykonamy pracę plastyczną „Wesoły żółwik”.

Grudzień

Tematy kompleksowe:

 • „Zgoda wszystkim potrzebna”
 • „Już niedługo Święta”
 • „Tradycje świąteczne”
 • „Zimowy czas-zimowe zabawy”

W pierwszym tygodniu grudnia wysłuchamy opowiadania  „O Wściekłym Królu i Zawziętym Rycerzu” oraz  ocenimy postępowanie bohaterów. Zapoznamy się z obrazem graficznym głoski „y”. Utrwalimy znajomość figur geometrycznych – koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt. Podczas zabawy  „Który wagonik” zapoznamy się z obrazem graficznym liczby 8 . W trakcie zabawy „Gdzie mieszkasz?” utrwalimy znajomość swojego adresu zamieszkania. W tym tygodniu pojedziemy na wycieczkę na „Lotnisko Chopina”- spotkamy się  z pracownikami lotniska,  przejdziemy  odprawę  graniczną i zwiedzimy lotnisko.

W drugim tygodniu grudnia wysłuchamy opowiadania „Kartki świąteczne”, będziemy rozmawiać w jaki sposób wysyłamy kartki oraz zwrócimy uwagę, że niektóre kartki należy wysyłać  w kopercie. Ułożymy historyjkę obrazkową „Droga listu”- podczas opowiadania historyjki będziemy używać słów: najpierw, na początku, na końcu, później itp. Podczas zabawy „Zgaduj-zgadula” będziemy rozwiązywać zagadki związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Pojedziemy  na wycieczkę do Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i weźmiemy udział   w warsztatach kulinarnych-przygotujemy pierniki.

W kolejnym tygodniu porozmawiamy o tradycjach związanych z Wigilią i Świętami Bożego Narodzenia. Wysłuchamy wiersza „Przed Wigilią”- wyjaśnimy  zwyczaj stawiania dodatkowego nakrycia na stole. Zapoznamy się z obrazem graficznym głoski „b” oraz z zapisem drukowanej i pisanej litery „b,B”. Podczas zabawy z kolorowymi paskami papieru będziemy porównywać ich długość, układać od najkrótszego do najdłuższego i odwrotnie. Zapoznamy się z obrazem graficznym liczby 9.  Wysłuchamy  opowiadania „Śpiewająca choinka”- utrwalimy nazwy zwierząt leśnych oraz porozmawiamy w jaki sposób należy pomagać zwierzętom zimą. Spotkamy się z  Mikołajem.

W ostatnim tygodniu porozmawiamy na temat  minionych Świąt Bożego Narodzenia,  będziemy dzielić się swoimi wrażeniami, spostrzeżeniami i przeżyciami. Podczas zabawy „Kolorowe koła” będziemy przeliczać w zakresie 9. Oglądając  ilustrację „Zima”- opiszemy charakterystyczne cechy tej pory roku . Wysłuchamy opowiadania „O Nowym Roku i Młynarzu Sylwestrze” oraz porozmawiamy  o przygotowaniach do Sylwestra i powitania Nowego Roku 2018.

Listopad

Tematy kompleksowe:

 • „Jestem małym Europejczykiem”
 • „Jesienne eksperymenty”
 • „Zwierzęta jesienią”
 • „Szanujmy się wzajemnie”
 • „Moje zainteresowania”

W pierwszym tygodniu listopada przypomnimy sobie  nazwę kraju, w którym mieszkamy oraz symbole narodowe: godło, hymn i flagę. Wykonamy pracę plastyczną „Godło” malując kontur kłębuszkami waty. W toku zabawy dydaktycznej „Z biegiem Wisły” będziemy podróżować przez najważniejsze miasta nad Wisłą. Nauczymy się piosenki „Nasza Wisła” oraz będziemy grać na instrumentach perkusyjnych. Wyjaśnimy  pojęcie „Europa” i utworzymy wspólnie gazetkę o krajach Unii Europejskiej. Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery „ L, l ” oraz z obrazem graficznym liczby „5”. W piątek pojedziemy na wycieczkę na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan i zapalimy znicze.

W drugim tygodniu będziemy rozmawiać nt. „Do czego jest nam potrzebny wiatr?”. Wykonamy wiatraczki  z papieru i ozdobimy  je wg własnego pomysłu. Wysłuchamy opowiadania „Jedna srebrna kropla”, porozmawiamy nt. obiegu wody w przyrodzie oraz podamy  przykłady  występowania wody w przyrodzie. Będziemy też szukać odpowiedzi na pytanie problemowe: „Woda to nasz skarb – jak o niego dbać ?” Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery „U,u”. W toku zabaw matematycznych będziemy przekładać jeden rytm na drugi i ustalać równoliczność zbiorów poprzez liczenie. Poznamy również  tekst i melodię piosenki „Jesienny deszcz”.

Trzeci tydzień poświęcony będzie zwierzętom leśnym. Będziemy oglądać albumy, encyklopedie i atlasy  z ptakami. Dowiemy się dlaczego niektóre  ptaki odlatują na zimę  z naszego kraju i dokąd lecą. Będziemy układać  zagadki słowne o zwierzętach leśnych i nazywać  zwierzęta  zasypiające na zimę. We wtorek zapoznamy się z legendą o Św. Marcinie  i tradycją wypieku „Rogali Świętomarcińskich ” oraz pojedziemy na wycieczkę  do Zespołu  Szkół Przemysłu Spożywczego i weźmiemy udział w warsztatach kulinarnych. W toku zabaw dydaktycznych będziemy wykonywać ćwiczenia  rozwijające sprawność manualną i  ćwiczenia oparte na percepcji słuchowej. Będziemy porównywać obiekty pod względem  wielkości i   szeregować od najmniejszego do największego i największego do najmniejszego. Wykonamy również pracę plastyczną: „Jeża” z masy solnej.

W kolejnym tygodniu będziemy rozmawiać o dobrych manierach. Wysłuchamy wiersza „Zły humorek” i będziemy klasyfikować emocje na pozytywne i negatywne. Porozmawiamy również o sposobach radzenia sobie ze złością . W toku zabawy będziemy budować kreatywne opowiadanie na temat: „Gdybym była królową, gdybym był królem…” Wykonamy wspólnie mapę  mentalną:„Szacunek – zawsze i wszędzie” oraz wykonamy pracę plastyczną „Drzewo naszych życzeń”.  Wysłuchamy wiersza A.Fredry „Paweł i Gaweł” i dokonamy analizy zachowania bohaterów, omawiając przysłowie:„Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery „K,k” i  obrazem graficznym liczby „7”. Nauczymy się również układu tanecznego „Szewczyk”.

W ostatnim tygodniu będziemy rozmawiać o dinozaurach i baśniowych smokach. Wysłuchamy wiersza „Księżyc i ja”; zapoznamy się  z postacią Mikołaja Kopernika i  dowiemy się trochę  nt. faz Księżyca, Układu Słonecznego,  konstelacji i  podróży kosmicznych. Wysłuchamy opowiadania „Odarpi syn Egigwy” i będziemy rozmawiać nt. życia mieszkańców  Grenlandii oraz rozwiązywać zagadki o zwierzętach polarnych. Wykonamy „Rakietę”- zespołową pracę plastyczną, z wykorzystaniem plastikowych butelek. Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery „D,d”, a podczas układania kompozycji z mozaiki geometrycznej utrwalimy znajomość figur takich jak: koło, prostokąt, kwadrat, trójkąt. Nauczymy się też piosenki „Domowa piosenka”.

Październik

 Tematy kompleksowe:

 • „Opowieści złotej jesieni”
 • „Owoce, jarzynki – kolorowe witaminki”
 • „Jesienne spacery”
 • „Piękno jest wszędzie”

W pierwszym tygdniu października będziemy rozmawiać o atrybutach jesieni. Poznamy różne gatunki drzew i ich owoce. Spróbujemy rozpoznać drzewa po ich liściach. Będziemy rozmawiać także o tym, jak prawidłowo należy zachowywać się w parku i w lesie. Odpowiemy na pytanie „Dlaczego należy dbać i chronić przyrodę?” Będziemy rozmawiać o zjawiskach pogodowych charakterystycznych dla jesieni. Nauczymy się  śpiewać piosenkę „Watr jesienny”. Dowiemy się, które zwierzęta zasypiają na zimę. Poznamy obraz graficzny liczby „3”. Będziemy także kodować rytmy na kartce papieru w postaci szlaczka.

Drugi tydzień października poświęcimy warzywom i owocom. Dokonamy klasyfikacji owoców ze względu na ich pochodzenie, dzieląc je na krajowe i egzotyczne. Będziemy próbować i opisywać owoce – poznamy ich budowę. Poznamy także etapy rozwoju oraz owocowania drzew na podstawie jabłoni. Omówimy piramidę żywieniową oraz wskażemy produkty, które są zdrowe. Uruchomimy naszą wyobraźnie, tworząc figurki z owoców i warzyw. Zapoznamy się z obrazem graficznym głoski „i”. Poznamy tekst i melodię piosenki „Owocowy blues”. Będziemy także porównywać wagę warzyw i owoców.

Tematyka jesienna nie opuści nas również w kolejnym tygodniu. Zapoznamy się z różnymi rodzajami drzew iglastych i liściastych i będziemy wskazywać różnice między nimi. Wykonamy eksperyment, który uświadomi nam, jak drzewa rozsiewają swoje nasiona. Będziemy oglądać i opisywać jesienne pejzaże. Namalujemy także farbami piękne jesienne liście. Zapoznamy się z obrazem graficznym głoski „m”. Będziemy próbować pisać litery „M. m” oraz szlaczki literopodobne po śladzie. Będziemy porównywać dary jesieni pod względem długości i wielkości. Zapoznamy się również z obrazem graficznym liczby „4’.

W ostatnim tygodniu października rozmawiać będziemy o wartościach estetycznych. Dowiemy się, dlaczego rzeczy mają wartość osobistą, a nie materialną. Stworzymy mapę pojęciową tego „Co jest w nas piękne”. Namalujemy swojego „Najlepszego przyjaciela”. Dowiemy się, jak należy dbać o psy i nauczymy się śpiewać piosenkę „Pies na medal”. Na podstawie bajki „Brzydkie kaczątko” wyjaśnimy znaczenie stwierdzenia „Inny, nie znaczy gorszy”. Zapoznamy się z obrazem graficznym głoski „t”. Będziemy ćwiczyć orientację przestrzenną oraz umiejętność rozróżniania strony prawej i lewej. Wykonamy miasto z papieru, porównując jego budynki pod względem wielkości i długości.

Wrzesień

Tematy kompleksowe:

 • „Razem w pracy i zabawie”
 • „Letnie wspomnienia”
 • „W zdrowym ciele zdrowy duch-ćwicz za dwóch”- bezpieczeństwo najważniejsze
 • „Przyjacielem być-przyjaciela mieć”

Po wakacyjnej przerwie spotykamy się ponownie w przedszkolu. Zapoznamy się z nowymi koleżankami i kolegami. Wysłuchamy opowiadania „Witaj przedszkole”oraz „Czarodziejskie słowa”. Nauczymy się piosenki „Podajmy sobie ręce”. Ponadto podczas zabawy „Co słyszysz?” będziemy wyróżniać głoski w nagłosie i wygłosie.

W drugim tygodniu września będziemy wspominać nasze wakacyjne podróże. Omówimy ilustracje przedstawiające: morze, góry, jezioro-wskażemy miejsca na mapie. Wysłuchamy opowiadania „Muszka w bursztynie”- spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „Gdzie możemy spotkać bursztyny i do czego są wykorzystywane”. Podczas układania kompozycji z mozaiki geometrycznej utrwalimy znajomość figur: koło, prostokąt, kwadrat, trójkąt.

W kolejnym tygodniu przyłączymy się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Zapoznamy się z różnymi dyscyplinami sportowymi oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „Jak bezpiecznie uprawiać sport?”- burza mózgów. Ponadto zapoznamy się z obrazem graficznym głoski „o” oraz przeprowadzimy analizę  i syntezę głoskową wyrazów „oko”, „okno”, „owoce”, „Ola”.

W ostatnim tygodniu września porozmawiamy na temat „Jak dobrze mieć przyjaciela”. Wysłuchamy wiersza „Wędrować razem najlepiej”- podczas rozmowy na temat wiersza postaramy się dostrzec znaczenie tolerancji  w relacjach z innymi ludźmi. Zapoznamy się z graficznym obrazem głoski „a” oraz przeprowadzimy analizę i syntezę głoskową wyrazów „Ala”, „aparat”. Wykonamy instrumenty muzyczne z surowców wtórnych wg. pomysłu dzieci.