Świetliki

Nauczyciel wychowania przedszkolnego:

 • Marta Ciesielska

Pedagog specjalny: 

 • Anna Zakrzewska

Pracownik obsługi:

Rok szkolny 2017 / 2018:

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE – LUTY 2018

Planowane tematy:

 1. „Świat w książkach zapisany”
 2. „Pomysły na ferie”
 3. „Pomysły na ferie”
 4. „Oblicza sztuki”

W pierwszym tygodniu lutego będziemy rozmawiać na temat„Jak powstaje książka?” Omówimy i wykonamy „Kodeks czytelnika”, umiejscowimy go w „Kąciku czytelniczym” oraz zaprojektujemy okładkę własnej książki. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie            „Co by było, gdyby nie istniały na świecie bajki?”. Urządzimy w Sali „Minibibliotekę” oraz będziemy odgrywać role bibliotekarza i wypożyczających. Zapoznamy się  z zapisem drukowanej i pisanej litery „S,s” oraz będziemy doskonalić umiejętności posługiwania się znakami matematycznymi:<, >, = .  We wtorek odbędzie się  w przedszkolu Balik w stylu „Eko” , na którym zaprezentujemy nasze stroje  oraz weźmiemy udział w zabawach  i pląsach  przy muzyce.

Drugi i trzeci tydzień lutego – to czas ferii zimowych, który spędzimy na zabawach. Będziemy badać i opisywać właściwości wody. Odpowiemy na pytanie  „Jaka jest woda ?”  Porozmawiamy  nt. konieczności oszczędzania wody. Będziemy  również badać właściwości mąki – jaka jest w smaku, dotyku, czy rozpuszcza się w wodzie, co dzieje się, gdy dodamy trochę wody?  Do zabaw dydaktycznych  wykorzystamy również cukierki, które będziemy przeliczać i segregować wg koloru papierków, wielkości i rodzaju. Odpowiemy na pytania „Skąd pochodzi wełna? ”i „Co można zrobić z wełny?”. Będziemy bawić się również guzikami – omówimy  ich wygląd, będziemy je  segregować  ze względu na kolor, kształt i ilość dziurek. Będziemy  układać „Guzikowe obrazki” oraz nadawać im tytuły.  Zabawimy się z butami. Porozmawiamy na temat rodzajów butów, materiałów z jakich są zrobione i czasu ich używania. Będziemy bawić się farbami – będziemy  mieszać  kolory i tworzyć nowe barwy. Będziemy uczestniczyć  w zabawach ruchowych przy muzyce oraz w spacerach i zabawach ruchowych  w ogrodzie przedszkolnym.

W ostatnim tygodniu będziemy oglądać albumy z malarstwem o różnej tematyce i z różnych epok. Poznamy  słowa  „reprodukcja” i  „marynistyczny”. Będziemy oglądać albumy z rzeźbami oraz wykonamy  rzeźbę z plasteliny. Zorganizujemy gazetkę  tematyczną  „Architektura dawniej i dziś”. Będziemy oglądać zdjęcia oraz porównywać i omawiać  kształty  domów. Wykonamy w zespołach  projekty  domów  z klocków   oraz projekt własnej budowli.  Porozmawiamy nt. prawidłowego zachowania w teatrze. Wykonamy  sylwety   oraz zabawimy się  w naszym  „Magicznym teatrze cieni”. Zapoznamy się  z zapisem drukowanej i pisanej litery „W, w” oraz nauczymy się piosenki „Magiczne miejsce”. Podczas spacerów będziemy prowadzić obserwacje przyrodnicze nt. „Czy widać koniec zimy?” oraz wyszukiwać piękne  miejsca w naszej okolicy.

 

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE – STYCZEŃ 2018 R.

Tematy kompleksowe:

 • Mierzymy czas”

 • W poszukiwaniu mądrości”

 • Zawsze pamiętam o Babci i Dziadku”

 • Zdrowie jest najważniejsze”

 • W drodze do sukcesu”

W pierwszym tygodniu stycznia będziemy rozmawiać nt. upływającego czasu i sposobu jego mierzenia. Zapoznamy się z różnego rodzaju zegarami i kalendarzami. Utrwalimy nazwy czterech pór roku oraz dni tygodnia. Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery „C,c” oraz z cyfrą „O”. Wykonamy pracę plastyczną „Zimowa noc” rysując pastelami olejnymi na ciemnym tle.

W drugim tygodniu wysłuchamy baśni „Trzy świnki” oraz porozmawiamy nt. jej treści. Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie „Gdzie szukać mądrości ?” Zapoznamy się z postaciami wielkich odkrywców i ich wynalazkami. W toku zabaw dydaktycznych będziemy odgrywać scenki sytuacyjne „Pani Sowa radzi”. Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery „N,n” oraz z obrazem graficznym liczby 10. Wykonamy pracę plastyczno-techniczną „Skarbonka” oraz ozdobimy ją wg własnego pomysłu.

Trzeci tydzień stycznia poświęcony będzie naszym kochanym Babciom i Dziadkom. Będziemy rozmawiać o tym „Jaką rolę odgrywa Babcia i Dziadek w życiu każdego z nas?” Zapoznamy się z zabawkami, którymi bawili się dawniej nasi dziadkowie oraz wykonamy drzewo genealogiczne. Z okazji Święta naszych Babć i Dziadków przygotujemy dla nich upominek oraz zaprosimy ich na przygotowane przez nas przedstawienie. W toku zabaw dydaktycznych będziemy również wykonywać ćwiczenia słownikowe, rozwijające sprawność grafomotoryczną oraz porównywać ciężar przedmiotów z wykorzystaniem wagi szalkowej.

W kolejnym tygodniu będziemy słuchać utworów literackich poświęconych zdrowemu odżywianiu. Wykonamy mapę pojęciową „Zasady zdrowego stylu życia” oraz spróbujemy w zespołach ułożyć zdrowe jadłospisy. Będziemy rozwiązywać i tworzyć zagadki słowne związanych z tematem „Zima”. Porozmawiamy o sportach i zimowych zabawach oraz przypomnimy sobie zasady zachowania bezpieczeństwa zimą. Wysłuchamy wiersza „Zęby” oraz utrwalimy prawidłowy sposób mycia zębów. Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery „P,p” oraz w toku zabaw dydaktycznych będziemy porównywać liczebność za pomocą znaków matematycznych <,>, = . Nauczymy się również piosenki „Mróz, mróz” oraz będziemy grać na instrumentach perkusyjnych.

W ostatnim tygodniu wyjaśnimy pojęcie „Pracowity jak mrówka” oraz wysłuchamy informacji nt. życia mrówek i pająków. Będziemy oglądać ilustracje zwierząt oraz analizować budowę ich ciała. Spróbujemy wyszukać różniące je elementy. W toku zabawy dydaktycznej porozmawiamy o swoich mocnych stronach, a w „Kąciku ciekawej książki” wysłuchamy utworów literackich poświęconych ludzkim przywarom. Wysłuchamy opowiadania „Żółw i zając” oraz porozmawiamy nt. „Jeśli nie spróbujesz, to się nie nauczysz”. Zapoznamy się z postacią Janka Meli, który jest przykładem wiary we własne siły. Podczas zabawy dydaktycznej porozmawiamy o różnych formach spędzania czasu i odpowiemy na pytanie: „Co to znaczy czas stracony i czas dobrze wykorzystany?” Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery „R, r”. Z poznanych liter będziemy czytać wyrazy i zdania. Będziemy doskonalić percepcję wzrokową, określając strony lewą i prawą. Nauczymy się piosenki „A jak będę dorosła” oraz wykonamy pracę plastyczną „Wesoły żółwik”.

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE – GRUDZIEŃ 2017

Tematy kompleksowe:

 • „Zgoda wszystkim potrzebna.”
 • „Już niedługo święta.”
 • „Tradycje świąteczne.”
 • „Zimowy czas-zimowe zabawy.”

W pierwszym tygodniu grudnia wysłuchamy opowiadania  „O Wściekłym Królu i Zawziętym Rycerzu”- ocenimy postępowanie bohaterów. Zapoznamy się z obrazem graficznym głoski „y. Utrwalimy znajomość figur geometrycznych: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt. Podczas zabawy „Który wagonik” zapoznamy się z obrazem graficznym liczby 8. W trakcie zabawy „Gdzie mieszkasz?” utrwalimy znajomość swojego adresu zamieszkania. W tym tygodniu pojedziemy również na wycieczkę na „Lotnisko Chopina”, gdzie między innymi przejdziemy odprawę graniczną i zwiedzimy lotnisko.

W drugim tygodniu grudnia wysłuchamy opowiadania „Kartki świąteczne”- będziemy rozmawiać w jaki sposób wysyłamy kartki. Ułożymy historyjkę obrazkową „Droga listu”. Podczas zabawy „Zgaduj-zgadula” będziemy rozwiązywać zagadki związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Pojedziemy  na wycieczkę do Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i weźmiemy udział  w warsztatach kulinarnych, podczas których przygotujemy pierniki

W kolejnym tygodniu porozmawiamy o tradycjach związanych z wigilią i Świętami Bożego Narodzenia. Wysłuchamy wiersza „Przed wigilią”. Wyjaśnimy zwyczaj stawiania dodatkowego nakrycia na stole. Zapoznamy się z obrazem graficznym głoski „b” oraz z zapisem drukowanej i pisanej litery „b,B”. Podczas zabawy z kolorowymi paskami papieru będziemy porównywać ich długość, układać od najkrótszego do najdłuższego i odwrotnie. Zapoznamy się z obrazem graficznym liczby 9.  Zapoznamy się także z opowiadaniem „Śpiewająca choinka”- utrwalimy nazwy zwierząt leśnych oraz porozmawiamy w jaki sposób należy pomagać zwierzętom zimą. Spotkamy się z  Mikołajem.

W ostatnim tygodniu grudnia porozmawiamy na temat minionych Świąt Bożego Narodzenia. Będziemy dzielić się swoimi wrażeniami, spostrzeżeniami i przeżyciami. Podczas zabawy „Kolorowe koła” będziemy przeliczać w zakresie 9. Będziemy oglądać ilustrację „Zima” i  opiszemy ich charakterystyczne cechy. Wysłuchamy opowiadania „O Nowym Roku i Młynarzu Sylwestrze”, następnie porozmawiamy o przygotowaniach do Sylwestra i powitaniu Nowego Roku.

 

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE – LISTOPAD 2017

Tematy kompleksowe:

 • „Jestem małym Europejczykiem”
 • „Jesienne eksperymenty”
 • „Zwierzęta jesienią”
 • „Szanujmy się wzajemnie”
 • „Moje zainteresowania”

W pierwszym tygodniu listopada przypomnimy sobie nazwę kraju, w którym mieszkamy oraz symbole narodowe: godło, hymn i flagę. Wykonamy pracę plastyczną „Godło” malując kontur kłębuszkami waty. W toku zabawy dydaktycznej „Z biegiem Wisły” będziemy podróżować przez najważniejsze miasta nad Wisłą. Nauczymy się piosenki „Nasza Wisła” oraz będziemy grać na instrumentach perkusyjnych. Wyjaśnimy pojęcie „Europa”  i utworzymy wspólnie gazetkę o krajach Unii Europejskiej. Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery „L, l” oraz z obrazem graficznym liczby „5”.  W piątek pojedziemy na wycieczkę na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan gdzie zapalimy znicze.

W drugim tygodniu będziemy rozmawiać nt. „Do czego jest nam potrzebny wiatr?”. Wykonamy wiatraczki  z papieru i ozdobimy je według własnego pomysłu. Wysłuchamy opowiadania „Jedna srebrna kropla”, porozmawiamy na temat obiegu wody w przyrodzie   oraz podamy  przykłady  występowania wody w przyrodzie. Będziemy też szukać odpowiedzi  na pytanie problemowe: „Woda to nasz skarb – jak o niego dbać ?” Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery „U,u”. W toku zabaw matematycznych będziemy przekładać jeden rytm na drugi i ustalać równoliczność zbiorów poprzez liczenie. Poznamy również  tekst i melodię piosenki  „Jesienny deszcz”.

Trzeci tydzień poświęcony będzie zwierzętom leśnym. Będziemy oglądać albumy, encyklopedie i atlasy z ptakami. Dowiemy się dlaczego niektóre z nich odlatują na zimę z naszego kraju. Będziemy układać zagadki słowne o zwierzętach leśnych i nazywać  zwierzęta  zasypiające  na zimę. We wtorek zapoznamy się z legendą o Św. Marcinie  i tradycją wypieku „Rogali Świętomarcińskich ”. Pojedziemy także na wycieczkę do Zespołu  Szkół Przemysłu Spożywczego i weźmiemy udział w warsztatach kulinarnych. W toku zabaw dydaktycznych będziemy wykonywać ćwiczenia rozwijające sprawność manualną i  ćwiczenia oparte na percepcji słuchowej. Będziemy porównywać obiekty pod względem  wielkości i szeregować je od najmniejszego do największego, a także od największego do najmniejszego. Wykonamy  również „Jeża” z masy solnej.

W kolejnym tygodniu będziemy rozmawiać o dobrych manierach. Wysłuchamy wiersza „Zły humorek” i będziemy klasyfikować emocje na pozytywne i negatywne. Porozmawiamy również  o  sposobach  radzenia sobie ze złością. W toku zabawy będziemy budować kreatywne opowiadanie na temat: „Gdybym była królową, gdybym był królem…” Wykonamy wspólnie mapę  mentalną: „Szacunek – zawsze i wszędzie” oraz wykonamy pracę plastyczną pt. „Drzewo naszych życzeń”. Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery „K,k” i obrazem graficznym liczby „7”.

W ostatnim tygodniu będziemy rozmawiać o dinozaurach i baśniowych smokach. Wysłuchamy wiersza „Księżyc i ja”; zapoznamy się z postacią Mikołaja Kopernika i poznamy ciekawostki nt. faz Księżyca, Układu Słonecznego, konstelacji i podróży kosmicznych. Wysłuchamy opowiadania „Odarpi syn Egigwy” i będziemy rozmawiać nt. życia mieszkańców Grenlandii oraz rozwiązywać zagadki o zwierzętach polarnych. Wykonamy „Rakietę”- zespołową pracę plastyczną, z wykorzystaniem plastikowych butelek.  Zapoznamy się z zapisem drukowanej i pisanej litery „D,d”, a podczas układania kompozycji z mozaiki geometrycznej utrwalimy znajomość figur takich jak: koło, prostokąt, kwadrat, trójkąt. Nauczymy się też piosenki „Domowa piosenka”.

 

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE – PAŹDZIERNIK 2017 R.

Tematy kompleksowe:

 • „Opowieści złotej jesieni”
 • „Owoce, jarzynki – kolorowe witaminki”
 • „Jesienne spacery”
 • „Piękno jest wszędzie”

W pierwszym tygodniu października będziemy rozmawiać o atrybutach jesieni. Poznamy różne gatunki drzew i ich owoce. Spróbujemy rozpoznać drzewa po ich liściach. Będziemy rozmawiać także o tym, jak prawidłowo należy zachowywać się w parku i w lesie. Odpowiemy na pytanie „Dlaczego należy dbać i chronić przyrodę?” Będziemy rozmawiać o zjawiskach pogodowych charakterystycznych dla jesieni. Nauczymy się  śpiewać piosenkę „Watr jesienny”. Dowiemy się, które zwierzęta zasypiają na zimę. Poznamy obraz graficzny liczby „3”. Będziemy także kodować rytmy na kartce papieru w postaci szlaczka.

Drugi tydzień października poświęcimy warzywom i owocom. Dokonamy klasyfikacji owoców ze względu na ich pochodzenie, dzieląc je na krajowe i egzotyczne. Będziemy próbować i opisywać owoce – poznamy ich budowę. Poznamy także etapy rozwoju oraz owocowania drzew na podstawie jabłoni. Omówimy piramidę żywieniową oraz wskażemy produkty, które są zdrowe. Uruchomimy naszą wyobraźnie, tworząc figurki z owoców i warzyw. Zapoznamy się z obrazem graficznym głoski „i”. Poznamy tekst i melodię piosenki „Owocowy blues”. Będziemy także porównywać wagę warzyw i owoców.

Tematyka jesienna nie opuści nas również w kolejnym tygodniu. Zapoznamy się z różnymi rodzajami drzew iglastych i liściastych i będziemy wskazywać różnice między nimi. Wykonamy eksperyment, który uświadomi nam, jak drzewa rozsiewają swoje nasiona. Będziemy oglądać i opisywać jesienne pejzaże. Namalujemy także farbami piękne jesienne liście. Zapoznamy się z obrazem graficznym głoski „m”. Będziemy próbować pisać litery „M. m” oraz szlaczki literopodobne po śladzie. Będziemy porównywać dary jesieni pod względem długości i wielkości. Zapoznamy się również z obrazem graficznym liczby „4’.

W ostatnim tygodniu października rozmawiać będziemy o wartościach estetycznych. Dowiemy się, dlaczego rzeczy mają wartość osobistą, a nie materialną. Stworzymy mapę pojęciową tego „Co jest w nas piękne”. Namalujemy swojego „Najlepszego przyjaciela”. Dowiemy się, jak należy dbać o psy i nauczymy się śpiewać piosenkę „Pies na medal”. Na podstawie bajki „Brzydkie kaczątko” wyjaśnimy znaczenie stwierdzenia „Inny, nie znaczy gorszy”. Zapoznamy się z obrazem graficznym głoski „t”. Będziemy ćwiczyć orientację przestrzenną oraz umiejętność rozróżniania strony prawej i lewej. Wykonamy miasto z papieru, porównując jego budynki pod względem wielkości i długości.

 

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE – WRZESIEŃ 2017 R.

Tematy kompleksowe:

 • „Razem w pracy i zabawie”
 • „Letnie wspomnienia”
 • „W zdrowym ciele zdrowy duch-ćwicz za dwóch”- bezpieczeństwo najważniejsze
 • „Przyjacielem być-przyjaciela mieć”

Po wakacyjnej przerwie spotykamy się ponownie w przedszkolu. Zapoznamy się z nowymi koleżankami i kolegami. Wysłuchamy opowiadania „Witaj przedszkole” oraz „Czarodziejskie słowa”. Nauczymy się piosenki „Podajmy sobie ręce”. Ponadto podczas zabawy „Co słyszysz?” będziemy wyróżniać głoski w nagłosie i wygłosie.

W drugim tygodniu września będziemy wspominać nasze wakacyjne podróże. Omówimy ilustracje przedstawiające: morze, góry, jezioro-wskażemy miejsca na mapie. Wysłuchamy opowiadania „Muszka w bursztynie”- spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „Gdzie możemy spotkać bursztyny i do czego są wykorzystywane”. Podczas układania kompozycji z mozaiki geometrycznej utrwalimy znajomość figur: koło, prostokąt, kwadrat, trójkąt.

W kolejnym tygodniu przyłączymy się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Zapoznamy się z różnymi dyscyplinami sportowymi oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „Jak bezpiecznie uprawiać sport?” -burza mózgów. Ponadto zapoznamy się z obrazem graficznym głoski „o” oraz przeprowadzimy analizę  i syntezę  głoskową wyrazów „oko”, „okno”, „owoce”, „Ola”.

W ostatnim tygodniu września porozmawiamy na temat „Jak dobrze mieć przyjaciela”. Wysłuchamy wiersza „Wędrować razem najlepiej”- podczas rozmowy na temat wiersza postaramy się dostrzec znaczenie tolerancji  w relacjach z innymi ludźmi. Zapoznamy się z graficznym obrazem głoski „a” oraz przeprowadzimy analizę i syntezę głoskową wyrazów „Ala”, „aparat”. Wykonamy instrumenty muzyczne wg. pomysłu dzieci z surowców wtórnych.