Nauczyciel wychowania przedszkolnego:
- Ewa Walkowiak
Pedagog specjalny:
- Milena Krysztofiak
Pracownik obsługi:
- Ewa Czarnecka
LUTY
- Jak wyglądał świat przed milionami lat.
- Baśnie, bajki i bajeczki.
- Muzyka wokół nas.
- Nie jesteśmy sami w kosmosie.
W tym miesiącu znajdziemy się w świecie dinozaurów, wzbogacimy wiedzę na temat czasów prehistorycznych – dinozaurów. Wybierzemy się w podróż do kopalni; określimy bogactwa naturalne występujące w różnych regionach Polski; poznamy pracę górnika.
Dowiemy się co to jest muzyka, dźwięk, orkiestra, dyrygent. W ramach OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY – zadanie „Drewniane czary” – wykonamy własny instrument muzyczny.
Co to jest KOSMOS? – poznamy Układ Słoneczny, będziemy w wirtualnym obserwatorium astronomicznym i zapoznamy się z sylwetką wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika.
STYCZEŃ
- Mijają dni, miesiące, lata.
- Zima i zwierzęta.
- Babcia i dziadek.
- Pomysły na ferie – „Zabawki”
Realizując projekt „POLSKA MÓJ KRAJ” nauczymy się tańców ludowych dla Babci i Dziadka. „Dzień Babci i Dziadka na ludowo” nagrany zostanie i udostępniony na grupowym Teamsie.
W czasie ferii porozmawiamy nt. „Zabawki”. Zbudujemy siatkę pytań, wspólnie określimy czego dzieci chciałyby się dowiedzieć o zabawkach. Obejrzymy film edukacyjny „Zabawki dawniej i dziś”. Zorganizujemy przedszkolną fabrykę zabawek. Samodzielnie wykonamy zabawki np. Fruczka; Dom i jego wyposażenie.
GRUDZIEŃ
- Mój dom.
- Moje prawa i obowiązki.
- Idzie zima ze śniegiem.
- Idą święta.
- Moje zdrowie i bezpieczeństwo.
W ramach projektu „POLSKA MÓJ KRAJ” uprzejmie prosimy o wykonanie i udokumentowanie świątecznej potrawy regionalnej.
22 grudnia będzie Gwiazdor w naszym przedszkolu, oraz uroczysty obiad wigilijny.
LISTOPAD
- Projekt – Czyste powietrze wokół nas.
- Projekt edukacyjny – Polska mój kraj: „Moja ojczyzna symbole i święta narodowe”
- Idzie jesień z deszczem.
- Moja Rodzina.
Nasza uwaga będzie ukierunkowana na źródła i rodzaje dymu poprzez obserwacje w środowisku i filmy. Zlokalizujemy źródła dymu, rodzaj dymu i przyczyny wydobywania się dymów.
Nauczymy się piosenki „Jestem Polakiem”; podamy nazwę naszej ojczyzny, stolicy. Wskażemy symbole Polski: flagę, godło, odśpiewamy hymn. Podamy, że Polska należy do Unii Europejskiej. Wykonamy kotyliony w barwach narodowych. Z okazji Święta Niepodległości weźmiemy udział w korowodzie patriotycznym.
W miesiącu październiku porozmawiamy o:
- „Moja miejscowość – mój region”
- „Idzie jesień przez ogród i sad”
- „Idzie jesień do… zwierząt”
- „Co z czego otrzymujemy?”
W ramach projektu edukacyjnego „Polska mój kraj” pojedziemy na wycieczkę
do skansenu miniatur w Pobiedziskach – poznamy ważniejsze budowle i zabytki Poznania
i naszego regionu. Posłuchamy również wierszy, baśni, legend i piosenek opowiadających
o naszym mieście. W Dniu bez Zabawek zaprojektujemy i wykonamy makietę naszego miasta, herb miasta Poznania oraz różne gry planszowe.
Weźmiemy udział w zajęciach badawczych „Orzechy i orzeszki” poznamy właściwości wybranych produktów; będziemy uważnie obserwować, wyciągać wnioski i rozwojach nasze umiejętności rachunkowe.
W październiku nasza grupa weźmie aktywny udział w Europejskim Tygodniu Kodowania #CodeWeek 2021. Akcja odbywa się na terenie całej Europy i skierowana jest do wszystkich zainteresowanych programowaniem. Kodować można od najmłodszych lat na edukacji matematycznej, społecznej, językowej, artystycznej, również offline.
W miesiącu wrześniu porozmawiamy o:
- „To jestem ja”
- „Moja grupa”
- „Tydzień z kropką”
- „Moja droga do przedszkola”
- „Idzie jesień ….przez las, park”
Weźmiemy udział w Poznańskich Igrzyskach Przedszkolaka z okazji Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego w Szkole Podstawowej nr 51 na osiedlu Lecha.
W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „ Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY” pojedziemy do Centrum Leśnej Przygody „Szumi bór” do Rajmundowa Nadleśnictwo Czerniejewo.
Ponadto będziemy świętować:
- Międzynarodowy Dzień Kropki
- Dzień Przedszkolaka
- Międzynarodowy Dzień Niesłyszących
- Dzień Chłopaka