Świetliki

Nauczyciel wychowania przedszkolnego:

 • Ewa Walkowiak

Pedagog specjalny:

 • Milena Krysztofiak

Pracownik obsługi:

 • Ewa Czarnecka

LUTY

 1. Jak wyglądał świat przed milionami lat.
 2. Baśnie, bajki i bajeczki.
 3. Muzyka wokół nas.
 4. Nie jesteśmy sami w kosmosie.

W tym miesiącu znajdziemy się w świecie dinozaurów, wzbogacimy wiedzę na temat czasów prehistorycznych – dinozaurów.  Wybierzemy się w podróż do kopalni; określimy bogactwa naturalne występujące w różnych regionach Polski; poznamy pracę górnika.

Dowiemy się co to jest muzyka, dźwięk, orkiestra, dyrygent. W ramach OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY – zadanie „Drewniane czary” – wykonamy własny instrument muzyczny.

Co to jest KOSMOS? – poznamy Układ Słoneczny, będziemy w wirtualnym obserwatorium astronomicznym i zapoznamy się z sylwetką wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika.

STYCZEŃ

 1. Mijają dni, miesiące, lata.
 2. Zima i zwierzęta.
 3. Babcia i dziadek.
 4. Pomysły na ferie – „Zabawki”

Realizując projekt „POLSKA MÓJ KRAJ”  nauczymy się tańców ludowych dla Babci i Dziadka. „Dzień Babci i Dziadka na ludowo” nagrany zostanie i udostępniony na grupowym Teamsie.

W czasie ferii porozmawiamy nt. „Zabawki”. Zbudujemy siatkę pytań, wspólnie określimy czego dzieci chciałyby się dowiedzieć o zabawkach. Obejrzymy film edukacyjny „Zabawki dawniej i dziś”. Zorganizujemy przedszkolną fabrykę zabawek. Samodzielnie wykonamy zabawki np. Fruczka; Dom i jego wyposażenie.

GRUDZIEŃ

 1. Mój dom.
 2. Moje prawa i obowiązki.
 3. Idzie zima ze śniegiem.
 4. Idą święta.
 5. Moje zdrowie i bezpieczeństwo.

W ramach projektu „POLSKA MÓJ KRAJ” uprzejmie prosimy o wykonanie i udokumentowanie świątecznej potrawy regionalnej.

22 grudnia będzie Gwiazdor w naszym przedszkolu, oraz uroczysty obiad wigilijny.

LISTOPAD

 1. Projekt – Czyste powietrze wokół nas.
 2. Projekt edukacyjny – Polska mój kraj: „Moja ojczyzna symbole i święta narodowe”
 3. Idzie jesień z deszczem.
 4. Moja Rodzina.

Nasza uwaga będzie ukierunkowana na źródła i rodzaje dymu poprzez obserwacje w środowisku i filmy. Zlokalizujemy źródła dymu, rodzaj dymu i przyczyny wydobywania się dymów.

Nauczymy się piosenki „Jestem Polakiem”; podamy nazwę naszej ojczyzny, stolicy. Wskażemy symbole Polski: flagę, godło, odśpiewamy hymn. Podamy, że Polska należy do Unii Europejskiej. Wykonamy kotyliony w barwach narodowych. Z okazji Święta Niepodległości weźmiemy udział w korowodzie patriotycznym.

W miesiącu październiku  porozmawiamy o:

 • „Moja miejscowość – mój region”
 • „Idzie jesień przez ogród i sad”
 • „Idzie jesień do… zwierząt”
 • „Co z czego otrzymujemy?”

W ramach projektu edukacyjnego „Polska mój kraj” pojedziemy na wycieczkę
do skansenu miniatur w Pobiedziskach – poznamy ważniejsze budowle i zabytki Poznania
i naszego regionu.  Posłuchamy również  wierszy, baśni, legend i piosenek opowiadających
o naszym mieście. W Dniu bez Zabawek zaprojektujemy i wykonamy makietę naszego miasta, herb miasta Poznania oraz różne gry planszowe.

Weźmiemy udział w zajęciach badawczych „Orzechy i orzeszki” poznamy właściwości wybranych produktów; będziemy uważnie obserwować, wyciągać wnioski i rozwojach nasze umiejętności rachunkowe.

W październiku nasza grupa weźmie aktywny udział w Europejskim Tygodniu Kodowania #CodeWeek 2021. Akcja odbywa się na terenie całej Europy i skierowana jest do wszystkich zainteresowanych programowaniem. Kodować można od najmłodszych lat na edukacji matematycznej, społecznej, językowej, artystycznej, również offline.

W miesiącu wrześniu porozmawiamy o:

 • „To jestem ja”
 • „Moja grupa”
 • „Tydzień z kropką”
 • „Moja droga do przedszkola”
 • „Idzie jesień ….przez las, park”

Weźmiemy udział w Poznańskich  Igrzyskach Przedszkolaka z okazji Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego w Szkole Podstawowej nr 51 na osiedlu Lecha.

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „ Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY” pojedziemy  do Centrum Leśnej Przygody „Szumi bór” do Rajmundowa Nadleśnictwo Czerniejewo.

            Ponadto będziemy świętować:

 • Międzynarodowy Dzień Kropki
 • Dzień Przedszkolaka
 • Międzynarodowy Dzień Niesłyszących
 • Dzień Chłopaka