Skrzaty Leśne

Nauczyciele wychowania przedszkolnego:

  • Marta Ciesielska
  • Dominika Stachowska

Pedagog specjalny:

  • Anna Zakrzewska

Pracownik obsługi:

  • Sylwia Staśczak

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE – WRZESEŃ 2020 R.

Tematy kompleksowe:

  1. Witamy w przedszkolu
  2. Wakacyjne wspomnienia
  3. Jesteśmy bezpieczni
  4. Przyszła do nas Pani Jesień

Pierwszy tydzień września rozpoczniemy od rozmowy o nowych zasadach panujących w przedszkolu oraz wzmożonym reżimie sanitarnym. Przypomnimy i przećwiczymy prawidłowy sposób mycia rąk. Ustalimy także grupowy kodeks praw i obowiązków. Nauczymy się śpiewać piosenkę „Bo w przedszkolu”. Będziemy ustalać położenie oraz tworzyć zbiory zabawek w naszej sali. Wykonamy pracę plastyczną „Moja ulubiona zabawka”. Będziemy również układać i opisywać historyjkę obrazkową o przedszkolnych zabawach. Porozmawiamy także o pogodzie za oknem i uzupełnimy grupowy kalendarz pogody.

W kolejnym tygodniu będziemy rozmawiać o minionych wakacjach. Opowiemy, gdzie i jak spędziliśmy lato. Namalujemy także ilustrację do naszych wspomnień. Dowiemy się jak powstają bursztyny. Następnie będziemy śpiewać i tańczyć do piosenki „Kropla złotych marzeń”. Porozmawiamy o tym, czym można podróżować. Będziemy klasyfikować pojazdy ze względu na przeznaczenie i przynależność. Będziemy także dodawać i odejmować muszelki rozwiązując zadania z treścią. Obejrzymy ilustracje przedstawiające różne krajobrazy Polski. Spróbujemy umieścić na mapie morze, góry, jeziora itp. Wskażemy także pogodę charakterystyczną dla lata.

Trzeci tydzień września będzie poświęcony bezpieczeństwu. Zaczniemy od omówienia zasad bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez ulicę oraz wyglądu sygnalizatora świetlnego. Będziemy też tańczyć do piosenki Na ulicy”. Kolejny dzień będzie cały w kropki. W ramach obchodów „Dnia Kropki” obejrzymy film „The dot” i porozmawiamy o naszych talentach. Wykonamy także pracę plastyczną, w której kropki będą głównymi bohaterkami. W tym tygodniu będziemy także rozmawiać na temat pracy strażaka, a licząc szczebelki strażackiej drabiny będziemy ćwiczyć posługiwanie się liczebnikami porządkowymi. Porozmawiamy także o tym jak należy się ubierać w zależności od pogody, aby było nam ciepło. Zapoznamy się z zawodem policjanta. Będziemy dokonywać klasyfikacji przedmiotów przydatnych i nieprzydatnych w jego zawodzie. Będziemy również ćwiczyć wzywanie pomocy w sytuacji niebezpiecznej oraz podawanie naszych adresów.

W kolejnym tygodniu zawita do nas jesień. Będziemy wymieniać zjawiska charakterystyczne dla jesieni. Podczas zabawy w kodowanie będziemy posługiwać się pojęciami związanymi z położeniem przedmiotów np. na, pod obok itp. Nauczymy się recytować fragment wiersza B. Formy „Przyszła jesień” i wykonamy pracę plastyczną zatytułowaną „Jesienne drzewo”. Nauczymy się śpiewać piosenkę „Idzie jesień”. Będziemy także tworzyć zdania opisując ilustracje Pani Jesieni. Będziemy ćwiczyć umiejętności liczenia przeliczając kolorowe liście. Na koniec wykonamy eksperyment, który pokaże nam dlaczego liście zmieniają kolor.

Angielski – wrzesień 2020

Toys – Zabawki: 

scooter – hulajnoga      dolly – lalka

teddy – miś      ball – piłka

car – samochód       train – pociąg

Colours – Kolory

red – czerwony     pink – różowy       yellow – żółty    

green – zielony       blue – niebieski      purple – fioletowy       

Bus – Autobus

wheels – koła       horn – klakson      door – drzwi

wipers – wyieraczki      people – ludzie      babies – dzieci

mommies – mamusie       daddies – tatusiowie

Zwroty i wyrażenia:

sit down – usiądź

stand up – wstań

make a circle – zróbcie koło

go round and round – kręcą się

open and shut – otwierają się, zamykają się

up and down – w górę i w dół

What is this? – Co to jest?

What’s your favourite colour? – Jaki jest Twój ulubiony kolor?

What is red? – Co jest czerwone?

Toys song

What is red? What is red?

Can you see? Can you see?

I can see a scooter! I can see a scooter!

Point with me! Point with me!

What is yellow? … I can see a teddy! …

What is purple? … I can see a ball! …

What is green? .. I can see a car! …

What is blue? .. I can see a train! …

Colours song

Red, pink, yellow, purple, green and blue!

Red, pink, yellow, purple, green and blue!

What’s your favourite colour,

please tell me do!

Is it red pink yellow, purple, green or blue?